BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 12189065
*
nr 1218 9065
Lisa Larson
(1931-2024), Sverige
Ljusstakar, ett par, Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Keramik. Höjd: 3
Lisa Larson, småländsk formgivare och keramiker född 1931, död 2024.
Utrop:
500 kr
Såld:
600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 19 november 2018
kl 18:11:25
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
16/11 18:54:11
1
150 kr
17/11 20:59:33
2
500 kr
18/11 01:16:03
3
300 kr
18/11 01:16:03
2
350 kr (Budbetjänt)
19/11 00:36:12
4
500 kr
19/11 00:36:12
2
500 kr (Budbetjänt)
19/11 00:38:33
4
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Tema
19 nov
Retro (50/60-tal)
På vår populära retroauktion med fokus på 50/60-talet samlar vi vackra och spännande designföremål av formgivare som Hertha Bengtson, Anna Castelli Ferrieri, Yngve Ekström, Hans-Agne Jakobsson, Lisa L ...
Läs mer om Retro (50/60-tal)
- Konstnär/Designer
Lisa Larson
Lisa Larson, småländsk formgivare och keramiker född 1931, död 2024.
Läs mer om Lisa Larson
- Läs mer...
Gustavsbergs Porslinfabrik
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustavsberg keramik lisa larson lisa larsson ljusstakar ljusstake skandinavien skandinavisk keramik svensk keramik svensk keramiker svenska keramiker sverige
-
2015 Skulptur
Gustavsberg, Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Isb..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
20 maj kl 18:26
-
2008 Skulptur
Gustavsberg, Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Ko...//
Auktionen avslutas
om tre veckor
20 maj kl 18:15
-
1045 Skulptur
Gustavsberg, Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Ko...//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 20:35
-
1042 Skulptur
Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Charlotta ur ser..//
Aktuellt bud: 2.400 kr
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 19:09
-
2006 Skulptur
Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Dora ur serien A..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
20 maj kl 18:06
-
5386 Skulpturer
2 st, Gustavsberg, Lisa Larson (1931-2024), Sverig..//
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 18:26
*
Lisa Larson
Lisa Larson, småländsk formgivare och keramiker född 1931, död 2024.
Läs om budbetjänten
Läs mer om Retro (50/60-tal)
Läs mer om Lisa Larson
nr 1218 9065
Lisa Larson
(1931-2024), Sverige
Ljusstakar, ett par, Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Keramik. Höjd: 3
Lisa Larson, småländsk formgivare och keramiker född 1931, död 2024.
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 600 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 19 november 2018 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
16/11 18:54:11 | 1 | 150 kr |
17/11 20:59:33 | 2 | 500 kr |
18/11 01:16:03 | 3 | 300 kr |
18/11 01:16:03 | 2 | 350 kr (Budbetjänt) |
19/11 00:36:12 | 4 | 500 kr |
19/11 00:36:12 | 2 | 500 kr (Budbetjänt) |
19/11 00:38:33 | 4 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Tema
19 nov
Retro (50/60-tal)
PÃ¥ vÃ¥r populära retroauktion med fokus pÃ¥ 50/60-talet samlar vi vackra och spännande designföremÃ¥l av formgivare som Hertha Bengtson, Anna Castelli Ferrieri, Yngve Ekström, Hans-Agne Jakobsson, Lisa L ...Läs mer om Retro (50/60-tal)
- Konstnär/Designer
Lisa Larson
Lisa Larson, smÃ¥ländsk formgivare och keramiker född 1931, död 2024.Läs mer om Lisa Larson
- Läs mer...
Gustavsbergs Porslinfabrik
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustavsberg keramik lisa larson lisa larsson ljusstakar ljusstake skandinavien skandinavisk keramik svensk keramik svensk keramiker svenska keramiker sverige
-
2015 Skulptur
Gustavsberg, Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Isb..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
20 maj kl 18:26 -
2008 Skulptur
Gustavsberg, Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Ko...//
Auktionen avslutas
om tre veckor
20 maj kl 18:15 -
1045 Skulptur
Gustavsberg, Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Ko...//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 20:35
-
1042 Skulptur
Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Charlotta ur ser..//
Aktuellt bud: 2.400 kr
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 19:09 -
2006 Skulptur
Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Dora ur serien A..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
20 maj kl 18:06 -
5386 Skulpturer
2 st, Gustavsberg, Lisa Larson (1931-2024), Sverig..//
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 18:26